Nová sezóna na rybníku Záhumnie v roku 2023 bola zahájená naplánovaním pretekov v prívlači.

Preteky sme naplánovali na 4. marca, jednalo sa o jednodňový pretek pre 40 súťažiacich na 12 kôl. Tento pretek bol prvý svojho druhu v širokom okolí a preto bol oňho veľký záujem. Pretek sa vypredal počas pár hodín od zverejnenia propozícií. Konal sa malom rybníku Trout Land a víťazom sa stal Marián Kriho z Vrbového. Pred pretekom prebehlo bohaté zarybnenie oboch rybníkov. Na veľkom rybníku si mohli od 3. marca vychutnať kvalitnú rybačku, priaznivci prívlače, ktorých už svrbeli nielen ruky ale aj udice, navijaky a aj nástrahy. Ďalšie preteky sa uskutočnili 18. a 19. marca. Jednalo sa o XIII. ročník pretekov v prívlači, pod názvom Jarný pstruh, ktoré sú pre 60 pretekárov na 6kôl v šiestich sektoroch. Každý s pretekov sa vyhodnocuje samostatne. Tak isto sme oba rybníky pred pretekmi bohato zarybnili pstruhom dúhovým. V sobotu 18. marca sa víťazom stal Milan Popovič, ktorý si domov odviezol nový bicykel zn. KELLYS a pohár pre víťaza pretekov. Na druhej priečke sa umiestnil Roman Schwartz a na tretej priečke Roman Povoda. Tak isto bola ocenená aj kategória žien, v ktorej si prvú priečku vybojovala Soňa Predná z Krakovian, druhé miesto sa ušlo Drahomíre Vaňovej a bronz získala Maťa Onofrejová. V sobotnom preteku sa podarilo uloviť 1442 kusov pstruha dúhoveho.

V nedeľu sa osádka štartujúcich nepatrne obmenila a preteky sa po vylosovaní štartovných miest mohli opäť začať v plnej paráde. Po absolvovaní šiestich 50 minútových kôl sa z víťazstva zaslúžene tešil Marián Michalka, pre ktorého to nebol prvý bicykel KELLYS. Tento borec už v Orvišti na Záhumní vyhral niekoľkokrát v minulosti. Marián patrí medzi svetovú špičku pretekárov v jazernej prívlači. Na striebornej priečke sa umiestnil Zoltán Kemenčik, ktorý tiež v minulosti v pretekoch na Záhumní triumfoval. Na tretej priečke sa umiestnil Aleš Ardan.

V kategórii žien sa opäť na najvyšší stupienok postavila Sonička Predná, pred Drahomírou Vaňovou a tretie miesto sa ušlo Veronike Krošlákovej. V nedeľu pretekári zdolali 1075 kusov pstruha.

Počas pretekov , členovia RZ Záhumnie pripravili pre štartujúcich a aj širokú verejnosť bohaté občerstvenie, či už kapustnicu, guláš, rezne so šalátom , pečené pstruhy a klobásy.

Koncom mesiaca marec prebehlo na našom rybníku jarné dvojkolo Trout Area jazerná prívlač. Aj pred týmto pretekom sa veľký rybník bohato zarybnil. Celkovo sa na jar tohto roku napustilo do rybníka Záhumnie 1600kg pstruha dúhového čo predstavuje cca 4800 kusov rýb. Aj v tomto čase sa dá celkom slušne tieto ryby loviť.

Už v mesiaci apríl sme zakúpili násadu kapra rybničného v množstve 600kg v rybnikárstve Pohořelice s ktorým máme veľmi dobré vzťahy skúsenosti. Ako sa už stalo zvykom, v poslednú aprílovú sobotu sme zorganizovali preteky v love kapra pod názvom Orviťský Šupináč. Jednalo sa o XI. ročník tohto populárneho preteku. Zúčastnilo sa ho 46 pretekárov z celého Slovenska a päť borcov prišlo spoza rieky Moravy. Počas pretekov sa podarilo zdolať 143 kusov mierového kapra.

Prvého kapra v pretekoch zdolal pán Zdeněk Jakubčík z družobnej obce Šakvice a zároveň svoje majstrovstvo potvrdil aj najviac ulovených kaprov počas pretekov a to 16 kusov, za čo sme ho patrične odmenili. Po skončení pretekov sme vyhodnotili úlovky a odmenili šesť najlepších. Na šieste priečke sa umiestnil Laco Košút s kaprom 3,50kg, piaty bol Dušan Sopúch s kaprom o váhe 3,72kg, štvrtý bol Karel Sehnal, ktorý zdolal kapra o váhe 3,88kg. Na treťom bronzovom mieste sa umiestnil Andrej Chytil s kaprom o váhe 4,68kg za čo obdržal pohár za tretie miesto, skladaciu vaničku na prechovávanie úlovku,nástrahy a krmivá a tiež štanglu kvalitného salámu.

Druhý v pretekoch skončil Andrej Vavrinec, ktorý zdolal kapra o váhe 6,26kg. Bol ocenený pohárom za druhé miesto , dvomi kvalitnými navijakmi a silonmi, krmivá a nástrahy a tak isto aj salámou. Celkovým víťazom pretekov sa stal Ivan Madunický, ktorému sa podarilo zdolať kapra o váhe 12,40kg. Zaslúžil si za predvedený výkon pohár pre víťaza, dve kvalitné kaprárske udice, nástrahy a krmivá, salámu a jeho meno bude navždy vyryté na putovnom pohári, ktorý je príznačný pre tento pretek.

Chcem poďakovať pani Lipkovej Kataríne a Martinovi Mičovi za poskytnutie sponzorských cien na tento pretek a tak isto aj priateľovi Oliverovi Mon Draker, ktorý venoval každému pretekárovi balíček vareného partyklu. Ďakujem aj všetkým členom RZ Záhumnie, ktorí sa pričinili k zdarnému priebehu pretekov. Veľká vďaka patrí aj pani Drahuške Vaňovej za fotodokumentáciu pretekov.

V tomto čase je rybník Záhumnie bohato zarybnený , tak si môžete dopriať výborný oddych v príjemnom prostredí. Vidíme sa na rybníku priatelia. Petrov Zdar.