Vážení čitatelia dovoľte aby som vás informoval o činnostiach RZ Záhumnie na sklonku minulého, a začiatku tohto roka.

Koncom novembra sme vykonali výlov násady kapra a iných rýb na malom rybníku. Z rybníka sme vylovili cca 450kg kapra, 50kg bielej ryby, potešilo zopár krásnych zubáčov a šťúk. Všetky ryby putovali po zvážení rovno do veľkého rybníka. Po dôkladnom vylovení, sme sa pustili do čistenia malého rybníka od nánosov a sedimentov. Kráčajúci bager sa tam zvŕtal skoro celý týždeň, aby sme dosiahli žiaduci efekt. Po následnej úprave brehov, odstránení náletových drevín, osadení lavičiek sa malý rybník premenil na Trout Land , na ktorom sa začiatkom marca 2022 usporiadali dvojdňové preteky v love na prívlač. Na premene malého rybníka do dnešnej podoby má veľku zásluhu Marek Palkech, Miloš Majerčík, Matej Vavrinec a iní členovia RZ.

Keď to počasie dovolilo, tak členovia RZ Záhumnie si mohli vychutnať kvalitnú rybačku počas celej zimy , ktorá kontinuálne pokračuje až do týchto dní. Koncom februára sme priviezli prvú tohtoročnú násadu pstruha dúhového a sivoňa amerického. Na malom rybníku prebehol v prvý marcový víkend Trout maratón, ktorý, zúčastnení pretekári vychvaľovali až do nebies, nielen preto, že sa jednalo o prvé preteky tohto roku, no najmä preto, že neskutočne dobre ryba reagovala na ponúknutú nástrahu. Niektorí borci počas 20 minútového kola, zdolali aj 22 kusov rýb.

Ďalšie, už tradičné jarné preteky v prívlači sme mali naplánované na začiatok apríla. Koncom marca sme do rybníka napustili 600 kg pstruha a preteky konané 2. a 3. apríla sa mohli začať. Jednalo sa o XII. ročník pretekov s názvom Jarný pstruh. V sobotu sa pretekov zúčastnilo 98 pretekárov z celého Slovenska. Preteky vyhral Peter Šenigla zo Skalice, na druhom mieste skončil Michal Jedlička z Chtelnice a bronz získal Maroš Michalka z Brunoviec. Ako je na Záhumní zvykom, ocenené boli aj pretekárky, ktoré sa veľmi radi na pretekoch predstavili svojou šikovnosťou v love na prívlač. Prvá skončila Soňa Predná z Krakovian, hneď za ňou Maťa Onofrejová z Banky, na treťom mieste skončila Drahomíra Vaňová z Nového mesta nad Váhom. Všetci najlepší získali pamätné poháre podľa poradia vecné a peňažné dary. Absolutný víťaz pretekov si odniesol tradičný bicykel zn. Kellys.

Na nedeľných pretekoch sa zišlo 81 pretekárov, ktorí úspešne bojovali o čo najlepší výsledok, ale aj so studeným počasím, ktoré sťažovalo preteky po obidva dni. Po dramatickom boji preteky do zdarného konca dotiahol Marcel Petrucha z Ivánky pri Dunaji, ktorého veľmi potešil pohár pre víťaza a novučičký bicykel. Striebornú priečku si vybojoval Robo Ondrovič zo Senice a tretie miesto si vylovil Jozef Belovič z Nitry. V ženskej kategórii obhájila prvé miesto zo soboty, Soňa Predná, na druhej priečke skončila Mirka Schneiderová z Nitry a bronz pripadol Martine Onofrejovej

Preteky sa po organizačnej stránke vydarili na jednotku s hviezdičkou, o čom svedčia slová uznania zúčastnených pretekárov. Mnohí z nich sa už tešia na jesenné preteky, ktoré usporiadame koncom mesiaca september. Po pretekoch oba rybníky zostali bohato zarybnené a tak si mohli dopriať kvalitnú rybačku, nielen členovia RZ Záhumnie ale aj široká verejnosť.

Uplynulo zopár dní a už sme opäť intenzívne pripravovali všetko na blížiace sa preteky v love kapra pod názvom Orvišťský šupináč. Pred pretekmi sme zarybnili rybník kaprom v množstve 600kg, už tradične z rybárstva Pohořelice.

Na preteky sa prezentovalo 54 pretekárov zo Slovenska a dvaja borci prišli spoza rieky Moravy. Jednalo sa o našich dobre známych pánov rybárov , menovite Zdeněk Jakubčík a Karel Sehnal. Sú nám verní a prišli z družobnej obce Šakvice. Po príjemnom zvítaní, sa mi priznali, že sa nemohli dočkať, kedy si budú môcť prísť zasúťažiť na náš rybník Záhumnie.

Po rannom vylosovaní , lovných miest sa o 7:30 začal boj o najťažšieho kapra ktorý pláva v rybníku. Prvého mierového kapra ulovil Pavol Kadlec a to už štyri minúty po zahájení pretekov. Odmenili sme ho za to kartónom kvalitného vína. Najviac mierových kaprov sa počas pretekov podarilo vyloviť Andrejovi Chytilovi z Čachtíc. Tento mladý lovec ich zdolal jedenásť, za čo obdržal množstvo návnad a nástrah v miešacom vedre. Túto cenu do pretekov venoval pán Martin Lipka. Počas pretekov sa chytilo 89 mierových kaprov. Toho najťažšieho vylovil Imrich Munka. Kapor meral 73cm a jeho váha bola 5,37kg. Za víťazstvo obdržal dve kaprárske udice, 10kg vrece boiles a pohár pre víťaza. Takisto bude jeho meno navždy vyryté na putovný pohár pretekov. Na druhej priečke sa umiestnil Michal Plačko, ktorý zdolal kapra 70cm o hmotnosti 4,80kg. Odmenou mu bola špičková udica ny feeder a organizér pre rybára. Tiež obdržal pohár za druhé miesto. Tretiu priečku s i vybojoval Ladislav Červenanský s kaprom 58cm a 2,94kg ťažkým. Odmenou mu bol kvalitný kaprásky navijak a pohár za tretie miesto.

Udelili sme aj štvrté miesto. Získala ho Drahomíra Vaňová, ktorá je všestranná rybárka a má náš veľký obdiv, s akým nasadením absolvuje všetky preteky. Obdržala 10 kg chytacích boiles a aj posiľnovací dip. Na piatom mieste bol Martin Lipka, ušiel sa mu kartón výborného vína. Posledný ocenený bol na šiestom mieste Laco Košút, ktorý sa stal majiteľom denných povoleniek na lov , na rybníku Záhumnie. Ceny do súťaže venovalo rybárstvo Angelers a pani Katarína Lipková. Náš priateľ Oliver Mon Draker, venoval na preteky každému pretekárovi kilový balíček vareného partiklu. Veľmi pekne chcem poďakovať všetkým, za ich priazeň.

Počas pretekov sa varil v dvoch kotloch guláš z diviny a piekli sa pstruhy, na ktorých si pochutili nielen pretekári, ale aj široká verejnosť, ktorá prišla povzbudiť pretekárov , ale aj podporiť naše združenie. Sme radi, že sa nám podarilo opäť po dvoch rokoch obnoviť tradičné preteky a ľudia si opäť našli cestu , tam kde sa veľmi dobre cítia.

Už teraz sa tešíme na ďalšie skvelé akcie na rybníku Záhumnie , o ktorých vás budeme včas informovať a tešiť sa na váš záujem.